Kanałowe leczenie zębów

Próchnica zębów może spowodować większe spustoszenie niż tylko wytwarzanie ubytków. Może przedostać się do zęba - miazgi i maleńkich korytarzy zwanych kanałami korzeniowymi, które prowadzą do połączenia zęba z kością.

Jeśli tak się stanie, będziesz potrzebować czegoś więcej niż „wiercenia i napełniania”. Ta interwencja to leczenie kanałowe, procedura, która usuwa infekcję z zęba i chroni ją przed ponownym zakażeniem.



Prawdopodobnie słyszałeś, że leczenie kanałowe jest bolesne. Dzięki nowoczesnym technikom anestezjologicznym, aby złagodzić ból, nie jest to prawda. W rzeczywistości ból miazgi i kanałów korzeniowych jest zatrzymany. Co ważniejsze, oszczędza to Twój ząb.

Kanały korzeniowe wykonywane przez stomatologa ogólnego. Bardziej rozległe próchnice lub złożone sieci kanałów korzeniowych mogą wymagać usług endodontysty, dentysty specjalizującego się w anatomii i leczeniu kanałów, chirurga stomatologicznego. Endodonci mają zaawansowane techniki, a nawet leczą najtrudniejsze przypadki.

Niezależnie od tego, kto go wykona, podstawowa procedura jest taka sama, jak cel: całkowite usunięcie całej chorej tkanki w zębie i uszczelnienie jej specjalnym wypełnieniem, aby zapobiec ponownemu zakażeniu. Aby uzyskać dostęp do chorej miazgi, najpierw wiercimy otwór dostępowy, zwykle w powierzchni zgryzu zęba tylnego lub tylnej części zęba przedniego. Następnie używamy specjalistycznych narzędzi do usuwania zainfekowanej tkanki i wypłukiwania przestrzeni za pomocą roztworów antybakteryjnych. 



 
Dentysta umieszcza gutaperkę w pustą komorę miazgi i kanały korzeniowe, uszczelnia wypełnienie cementem adhezyjnym i zamyka otwór dostępowy wypełnieniem. Te wypełnienia i szczeliwa zapobiegają ponownemu wejściu bakterii do zęba. W celu dodatkowej ochrony przed infekcją i złamaniem zalecamy zatem umieszczenie korony dentystycznej o pełnym zasięgu. Zwiększa to również wygląd zęba, który musi zostać zmodyfikowany podczas procedury kanałowej.

Efekt końcowy: Twój niegdyś zagrożony ząb zachował się przez wiele lat. Dlatego zalecamy poddanie się leczeniu kanałowemu, nie czekaj - zagrożony ząb może być twoim własnym.

Komentarze